Czy można uniknąć rejestracji działalności w CEIDG?

Działalność gospodarcza, Nierejestrowana działalność gospodarcza

Nierejestrowana działalność gospodarcza – z czym to się je?

Ostatnio pisałam o tym, jak rozpoznać czy to, co robisz ma oznaki działalności gospodarczej. A jeśli ma, to co dalej? Na początek warto rozważyć, czy możesz prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą. W takiej działalności jest znacznie mniej obowiązków po Twojej stronie. O tym czy możesz ten rodzaj działalności wybrać zadecyduje spełnienie następujących kryteriów (wszystkich jednocześnie):

 1. Jesteś osobą fizyczną – ta forma działalności jest niedostępna dla spółek;
 2. Przychody – w każdym miesiącu kalendarzowym nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2020 roku to kwota 1300 zł miesięcznie;
 3. Nie prowadziłeś wcześniej działalności lub prowadziłeś, ale zamknąłeś ją przed 30 kwietnia 2017 roku;
 4. Nie będziesz w ramach tej działalności prowadził działań, do których niezbędne są zezwolenia i koncesje.

Takie są ograniczenia przy prowadzeniu nierejestrowanej działalności gospodarczej. Jeśli spełniasz powyższe kryteria, to możesz skorzystać z udogodnień, które ułatwią start Twojego małego biznesu. Kiedy zaczynasz coś nowego, to bez doświadczenia trudno jest zbadać rynek, znaleźć od razu dostatecznie wielu klientów czy ustalić właściwą cenę tak, żeby działalność przyniosła zysk a nie stratę. Z czego możesz skorzystać? Oto lista udogodnień:

 1. Nie rejestrujesz firmy w CEIDG;
 2. Nie zgłaszasz się do ubezpieczeń w ZUS, nie składasz deklaracji i nie płacisz składek;
 3. Nie płacisz comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy;
 4. Nie prowadzisz skomplikowanej księgowości.

Oczywiście poza powyższymi udogodnieniami są też pewne obowiązki:

 1. Musisz przestrzegać praw konsumentów;
 2. Musisz rozliczyć dochód z tej działalności w rocznym PIT-36;
 3. Musisz prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży lub ewidencję sprzedaży VAT;
 4. Musisz mieć kasę fiskalną, jeśli sprzedajesz pewne wyszczególnione w ustawie towary i usługi i nie możesz korzystać ze zwolnienia;
 5. Musisz zarejestrować się do VAT, składać deklaracje i płacić podatek, jeśli nie możesz korzystać ze zwolnienia;
 6. Musisz wystawiać faktury na żądanie klientów.

O ewidencji sprzedaży, kasie fiskalnej i rejestracji do VAT pisałam więcej TUTAJ.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Przychodem są należności od klientów za usługi i towary, nawet jeżeli nie zostały zapłacone po wykonaniu usługi lub dostawie towarów

Przykład: Klient odebrał towar i miał zapłacić do 14 dni po wykonaniu, ale pieniądze wpłynęły dopiero po 2-óch miesiącach – przychód powstał w dniu wydania towaru.

 • Jeśli przekroczysz limit przychodów (w 2020 1300 zł miesięcznie) nierejestrowana działalność staje się zwykłą rejestrowaną działalnością i masz 7 dni na rejestrację w CEIDG

Przykład: w lipcu łącznie było 1000 zł przychodu, ale przyjąłeś dodatkowe zlecenie 30.07, które zostało opłacone z góry na kwotę 400 zł. Do 06.08 masz czas na zgłoszenie działalności do CEIDG oraz zarejestrowanie się do ZUS.

 • Liczy się przychód (nie dochód), a moment jego uzyskania to najwcześniejszy dzień, kiedy wystąpi jedna z 3 poniższych sytuacji:
 1. Otrzymanie całości zapłaty (nie zaliczki)
 2. Wystawienie dokumentu sprzedaży (faktury)
 3. Wydanie towaru lub wykonanie usługi

Dla początkujących przedsiębiorców nierejestrowana działalność gospodarcza to świetny trening zarówno w badaniu rynku zbytu, produkcji, świadczeniu usług, jak i sprostaniu obowiązkom formalnym.  Wcześniej, ten kto chciał legalnie sprzedawać swoje wyroby na rynku musiał zakładać działalność z jej wszystkimi obowiązkami i konsekwencjami. Teraz można zupełnie legalnie i bez skomplikowanych formalności sprzedawać swoje produkty i usługi bez rejestracji firmy. A jeśli cała przygoda z działalnością okaże się trafiona i będzie przynosić zyski, to warto pójść krok dalej i założyć działalność gospodarczą. O tym, jak to zrobić krok po kroku przeczytasz w moim następnym artykule.

Autor: Renata Korpyta

Data aktualizacji: 20-02-2020